TISS mezunları Dalit doktora öğrencisinin okuldan uzaklaştırılmasını kınadı | Mumbai Haberleri

betül

Member
Mumbai: Bir dayanışma göstergesi olarak, Tata Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün (TIS) 600'den fazla mezunu, oybirliğiyle Dalit doktora öğrencisi Ramadas Prini Sivanandan'ın açığa alınmasını ve okuldan atılmasını kınayan bir bildiri yayınladı. Çeşitli grupları, kursları ve yerleri kapsayan çağrıda, TISS yönetimine Ramadas'a uygulanan iki yıllık uzaklaştırmanın kaldırılması çağrısında bulunuldu.

TISS mezunları Dalit doktora öğrencisinin okuldan uzaklaştırılmasını kınadı

Geçen hafta TISS yönetimi Ramadas'a iki yıl uzaklaştırma cezası verdi ve tüm kampüs tesislerine girişini yasakladı. Ramadas, Dalit topluluğundan gelen birinci nesil bir öğrencidir. Yönetim, disiplin cezasının nedeni olarak onun Hindistan Birleşik Öğrencileri mitingine katılmak ve “Ram ke Naam” belgesel filminin tanıtımını yapmak gibi faaliyetlere katılmasını gösterdi ve eylemlerini “ulus karşıtı” olarak nitelendirdi.

HT, kriketin her zaman, her yerde yakalanması için tek adres olan Crick-it'i tanıtıyor. Şimdi keşfedin!

Mezunlar şaşkınlıklarını ve dehşetlerini dile getirdiler ve uzaklaştırma kararının TISS'in benimsediği demokratik ilkelere ve anayasal değerlere aykırı olduğunu düşündüler. Mezunlar, Ramadas'a yönelik disiplin cezasını benzeri görülmemiş ve endişe verici olarak nitelendirdi ve enstitünün eleştirel düşünceyi teşvik etme ve kamu politikasını sosyal adalet ve kapsayıcılık perspektifinden analiz etme mirasını vurguladı.

Açıklama aynı zamanda konuşma ve ifade özgürlüğüne ilişkin daha büyük soruları da gündeme getirdi. “Enstitü, öğrencilerini her zaman derslerine entegre edilmiş bir özellik olan sınıfın ötesini keşfetmeye teşvik etti. Açıklamada, “TISS, öğrencilerin sosyal adalet hareketlerine katılma ve ceza korkusu olmadan sosyal değişimi savunma özgürlüğüne sahip olduğu bir yer olarak kalmalı” dedi.

Mezunlar, Ramadas'ın bir Dalit ve birinci nesil öğrenci olarak geçmişini vurguladılar ve uzaklaştırılmasının, TISS'in enstitünün misyonu için temel olan sosyal adalet ve kapsayıcılık taahhüdüyle çeliştiğini savundu.

İtirazda mezunlar, TISS yönetimini uzaklaştırma kararını yeniden gözden geçirmeye çağırarak, kararın tersine çevrilmesinin enstitünün temel ilkelerine olan bağlılığını yeniden teyit edeceğini ve gelecek nesil öğrenciler için bir ilham kaynağı olacağını vurguladı.

Bildiriyi imzalayan mezunlar arasında, bazıları Hindistan Teknoloji Enstitüsü ve Hindistan Bilgi Teknolojileri Enstitüsü öğretim üyeleri olan 1977 sınıfı öğrencileri ve Pennsylvania Üniversitesi, University of Pennsylvania gibi en iyi üniversitelerden bazı doktora sonrası araştırmacılar yer alıyor. Manchester ve Edinburgh Üniversitesi.

TISS yeni şansölyesine kavuştu

Profesör Dhirendra Pal Singh, beş yıllık bir süre için Tata Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün (TISS) Şansölyesi olarak atandı. Milli Eğitim Bakanlığı 26 Nisan'da talimat yayınladı.

Neredeyse kırk yıla yayılan kariyeri boyunca Singh, üniversite Hibeler Komisyonu Başkanı ve Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Konseyi Direktörü de dahil olmak üzere yüksek öğrenim sektöründe bir dizi önemli pozisyonda görev yaptı. Aynı zamanda Varanasi'deki Banaras Hindu Üniversitesi olmak üzere üç üniversitenin Rektör Yardımcısı, Dr. HS Gour Üniversitesi, Sagar ve Devi Ahilya Üniversitesi, Indore.

Singh ayrıca Merkezi Eğitim Danışma Kurulu, Hindistan Kültürel İlişkiler Konseyi ve 2020 Ulusal Eğitim Politikası Uygulama Komitesi dahil olmak üzere çeşitli eğitim komitelerinde ve konseylerinde görev yaptı.