Marathi halk şarkıcısı Nandesh Umap, kuzeydoğu Mumbai koltuğu için BSP adayı olarak aday gösterildi | Mumbai Haberleri

betül

Member
Mumbai: Popüler Marathi halk şarkıcısı Nandesh Umap, Cuma günü Mumbai Kuzey Doğu seçim bölgesi için Bahujan Samaj Partisi (BSP) adayı olarak adaylığını sundu. Mayawati liderliğindeki BSP, kelimenin tam anlamıyla “çoğunluk topluluğu” anlamına gelen ve Planlanmış Kastlar, Planlanmış Kabileler ve Diğer Geri Sınıfların (OBC) yanı sıra dini azınlıklara atıfta bulunan Bahujanları temsil ediyor.

Marathi halk şarkıcısı Nandesh Umap, kuzeydoğu Mumbai koltuğu için BSP adayı olarak adaylığını açıkladı

Umap, Ambedkarite ve Budist olan tanınmış şarkıcı ve sosyal hizmet görevlisi Vitthal Umap'in oğludur. BR Ambedkar'ın felsefesini insanlara anlatmak için Ambedkar hakkında şarkı kitapları yazdı.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Umap'e, Mumbai Kuzey Doğu Lok Sabha seçim bölgesinde Mahayuti'yi temsil eden BJP adayı Mihir Kotecha ve Mahavikas Aghadi'yi (MVA) temsil eden Shiv Sena (UBT) adayı Sanjay Dina Patil meydan okuyor. Siyasi analistler Umap'in adaylığının MVA adaylarının oylarını bölebileceğinden ve bunun Kotecha'ya potansiyel olarak fayda sağlayabileceğinden şüpheleniyorlar.

Şarkıcı ve oyuncu, babasının izinden gitmek ve toplumuna hizmet etmek istediğini söyledi. “Bir sanatçı olarak toplum için bir şeyler yapıyorum ama artık farklı bir vuruş yapmam gerekiyor, bu yüzden seçim kampanyasına katıldım” dedi.

Umap ailesinin Thackarey ailesiyle yakın bağları var. Uddhav Thackeray Maharashtra'nın Baş Bakanı iken, Nandesh'in adı Maharashtra Yasama Konseyi'nde (MLC) tartışıldı. Daha önce Umap, BJP başkanı Vinod Tawade'nin kültür bakanı olduğu dönemde eyaletin kültür departmanıyla yakın işbirliği içinde çalışıyordu.

“Sosyal çevrelerimizde zorluklar her yerde mevcut. Görevler çoğu zaman yarım kalır. Bu konuyu ele alabilir miyiz? Sanatçıları savunabilir miyiz? Ayrıca birçok endişeleri var. Onlar için ayağa kalkmamız gerekmez mi? Eski hükümetin kültür dairesindeki önceki görevim bu tür çabaları içeriyordu. Bu nedenle sanatçıların sesini güçlendirmek için seçim kampanyasına katıldım” dedi Umap HT'ye.

Nandesh, merhum babası Vitthal'in izinden gitti ve ailesinde köklü olan halk şarkıları geleneğini sürdürdü. Babasının ölümünden sonra Nandesh, ünlü müzikal draması Jambhul Akhyana'nın şarkı söyleme yönünün sorumluluğunu üstlendi. Nandesh, halk müziğindeki uzmanlığının yanı sıra gazel şarkıcısı olarak da tanındı ve hatta performanslarıyla “Coke Studio” sahnesini süsledi.

3 Mayıs'ta seçim dilekçesini sunduktan sonra Umap, Chaityabhoomi'de Babasaheb'in samadhisine saygılarını sundu.

BJP'yi mi, yoksa Shiv Sena'yı (UBT) mı desteklediği sorulduğunda, “Bana hiçbir zaman kendi partilerinin adaylığını teklif etmediler. Ben bu partilerin hiçbirine karşı değilim. Herkesle iyi bir ilişkim var. Ama artık mücadeleye katılmaya ve toplum ve sanatçılar için ayağa kalkmaya karar verdim.”

Umap ailesinin Vikhroli'de, özellikle de Kannamwar Nagar'da güçlü bir kalesi var. Yerel meselelerden bahsederek, “Marathi edebiyatı, halk müziği ve çalışan tiyatronun temsilcilerinin bu bölgede performans sergilediği Kannamwar Nagar'ın eski kültürel ihtişamını geri getirmek istiyorum.” Vurguladığı bir diğer konu da, bekleyen geliştirme projeleri ve altyapısıdır. gecekondu mahalleleri.

Şehirdeki en fazla adayın bulunduğu seçim bölgesi

Mumbai'nin kuzeydoğusundaki koltuk için 42 kadar aday yarışıyor; bu, şehirdeki diğer seçim bölgelerindeki en yüksek sayıdır. Çoğu bağımsız aday.

Seçim bölgesinden beş adayın adı ve soyadı aynı: Sanjay Patil. Sanjaylardan biri Sena'yı (UBT) temsil ediyor, diğer dördü ise bağımsız aday.

Bu seçim bölgesi Mulund, Vikhroli, Bhandup West, Ghatkopar West, Ghatkopar East ve Mankhurd Shivaji Nagar dahil olmak üzere altı alanı kapsıyor. Bu seçim bölgesindeki seçmen sayısı 15.88.693'tür. 2019 genel seçimlerinde bu ilçenin oy oranı %57,11 oldu.