“BJP'nin MVA'da onlar için çalışan yardakçıları var”: Raju Shetti | Mumbai Haberleri

betül

Member
Kolhapur: 34 yıldır Maharashtra'da topluluk hakları için mücadele eden tutkulu bir çiftçi lideridir. Efsanevi çiftçi lideri Sharad Joshi tarafından kurulan bir birlik olan Shetkari Sanghatana'nın en güçlü gruplarından biri olan Swabhimani Shetkari Sanghatana'nın (SSS) kurucusudur. Ayrıca 2009'dan 2019'a kadar Kolhapur bölgesindeki Hatkanangle Lok Sabha seçim bölgesinden iki kez Parlamento Üyesi olarak görev yaptı.

Pune, Hindistan – 28 Şubat 2019: Raju Shetti, 28 Şubat 2019 Perşembe günü Hindistan'ın Pune kentinde Buntara Bhavan'da yapılacak seçimlere ilişkin bir plan hazırlamak üzere Swabhiani Shetkari Sanghatana üyeleriyle buluştu. (Fotoğraf: Sanket Wankhade/HT PHOTO)

2024'te Hatkanangle'dan tekrar yarışacak olan 56 yaşındaki Raju Shetti'nin hiçbir büyük siyasi partiyle bağlantısı yok. 2000'li yılların başındaki siyasi çıkışından bu yana kendi partisi Swabhimani Paksha'yı temsil ediyor. 2019 anketlerini kaybetmiş olmasına rağmen, bu kez onu iki Shiv Sena grubuyla karşı karşıya getirecek tam anlamıyla bir üçgen mücadele olması bekleniyor.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Shetti'nin her iki tarafla da inişli çıkışlı bir geçmişi var: 2014'te Bharatiya Janata Partisi liderliğindeki Ulusal Demokratik İttifak'a katılmış, ancak partinin çiftçileri aldattığını iddia ettikten sonra 2017'de ayrılmıştı. 2024 seçimleri öncesinde Maha Vikas Aghadi'nin (MVA) desteğini almaya çalıştı ancak onun kendi partisinin sembolü altında seçimlere katılmasına izin verilmediğini iddia etti.

Shetti, Hatkanangale'deki seçim kampanyası sırasında HT'ye konuştu ve burada MVA liderlerini BJP'nin yardakçısı gibi davrandıkları iddiasıyla eleştirdi, BJP ile herhangi bir işbirliğini bir kez daha reddetti, çiftçilerin sorunlarını tartıştı ve aynı zamanda seçimlerle ilgili öngörüsünü de verdi.

Alıntılar (netlik sağlamak amacıyla düzenlenmiştir):

MVA'nın desteğini kazanmaya çalışmanıza rağmen Hatkanangle seçim bölgesinde neden üçgen kavga yaşanıyor?

BJP'nin MVA'da yardakçıları var ve o da onlardan biri [Nationalist Congress Party-Sharadchandra Pawar’s Maharashtra chief] Jayant Patil. BJP Hatkanangale ve Sangli'de kaybedeceğini anlayınca bir yardakçı harekete geçti. Shiv Sena (UBT) başkanı Uddhav Thackeray'i, partinin batı Maharashtra'da çok az sandalyesi olduğu için Raju Shetti'nin seçim sembolü Mashal (alevli meşale) altında yarışmasının istenmesi gerektiğini söyleyerek yanılttı. Kendi adamını tanıtarak Sangli'de de aynısını yaptı. [wrestler] Chandrahar Patil, Kongre koltuğu kazanmayı başarsa da adayları olmadığı için Shiv Sena (UBT) adayı olarak seçildi. [in its bastion, Sangli].

Hangi gerekçeyle Meşal sembolü altında yarışmanız istendi?

Bana zor durumda olduğum ve Meşal sembolü altında yarışmanın şansımı artıracağı söylendi. Bu durum mantıksızdı ve bunu reddetmem bir dakikamı bile almadı. 34 yıl önce bir çiftçi hakları hareketi kurdum. Maharashtra'da varlığı olan bir organizasyon kurdum. Meşal sembolü altında yarışmak, yıllar içinde kazandığım her şeyi bitirmek anlamına geliyor.

Yani Hatkanangale'deki seçim kampanyası sizin için daha mı zorlaştı?

Benim için, Shiv Sena Milletvekili (Eknath Shinde) Dhairyasheel Mane hiçbir şey yapmadığı ve üçüncü sıraya düştüğü için bu hala zor bir mücadele değil. Shiv Sena (UBT) adayı Satyajit Patil Sarudkar ile doğrudan rekabet halindeyim. Son seçimi aday Vanchit Bahujan Aghadi'nin 123.000'den fazla oy alması nedeniyle kaybettim. 96.039 oy farkla kaybettim.

MVA liderleri bağımsız milletvekili seçildikten sonra BJP'ye katılacağınızı iddia ediyor.

Buradaki ironi, MVA liderlerinin yarısının son birkaç yılda ya BJP'ye ya da müttefiklerine katılmış olmasıdır. Beş yıldır BJP'ye karşı savaşan benim ve onlar hala benim hakkımda saçma sapan konuşma cüretini gösteriyorlar. BJP Mahayuti'ye katılmamı istediğinde bunu neden yapmalıyım? [alliance]? Teklif, adaylıkların sunulmasının son gününe kadar açıktı.

Peki neden BJP'ye katılmadınız?

Toplumsal kutuplaşma ideolojilerine karşıyım. Ayrıca ekonomi politikalarına da katılmıyorum.

Peki ilk Modi hükümeti sırasında BJP'de miydiniz?

Kalkınma için çalışmak istedikleri söylendi. Sadece ben değil birçok kişi bu tuzağa düştü. Başbakan Modi'nin eski Başbakan Atal Bihari Vajpayee'nin izinden gitmeye hazırlandığını düşündük.

Sizce çiftçilerin karşılaştığı en büyük sorun nedir?

Tarımsal ürünler için doğru fiyatı almak tarım toplumu için büyük bir sorun olmuştur. Toplam üretimin yalnızca %6'sı için minimum destek fiyatı (MSP) alıyorlar ve hükümet çiftçilerden yalnızca bu kadarını satın alıyor. Ürünlere zorunlu MSP getiren bir yasa çıkarsa çoğu sorun çözülebilir.

Maharashtra'da seçim sonrası senaryo ne olurdu?

BJP liderliğindeki Mahayuti İttifakı Maharashtra'daki 48 sandalyenin yalnızca 16'sını kazanacak. Bunun nedeni Maharashtra siyasetinin seviyesini dibe vurmuş olmalarıdır. MVA yöneticileri son yıllarda patates ve domates gibi satın alındı. İnsanlar bundan hoşlanmadı.