“Yazmak hiçbir zaman birinci önceliğim olmadı” | Mumbai Haberleri

betül

Member
MUMBAI: Hindistan'ın en etkili ve ilerici oyun yazarlarından birinin son eseri olan Nekropolis Üçlemesi'ni (TNT) elinize aldığınızda bunun bir anı kitabı olmasını beklersiniz. Ancak Mahesh Elkunchwar'ın kitabı tüm saf dil fikirlerine ve tür sınıflandırmalarına meydan okuyor.

Mahesh Elkunchwar

Bu soru sorulduğunda 84 yaşındaki yazar omuz silkiyor. “Bir türe meydan okumaya yönelik bilinçli bir girişim yoktu” diyor. “Kendi ifademe uygun bir form icat etmem gerekiyordu. İçerik de bunu gerektiriyordu. Zaten hiçbir zaman bir anı kitabı yazmayı da düşünmedim.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

“Buna Belle Letters diyebilirsiniz” diye devam ediyor. “Bu ne bir otobiyografi ne de bir anı. Bir anı kitabı seçici bir şekilde yazılırken, bir otobiyografinin her işi bilen bir eser olması beklenir.” Elkunchwar, TNT'nin hayatında hiç gerçekleşmemiş insanlara ve olaylara dayandığını söylüyor. “Hiçbir zaman olayları basitçe anlatmak istemedim” diye açıklıyor. “Amaç okuyucuya belirli bir insan deneyimini aktarmaktı. Bunu başarmak için gerçekleri ve hayal gücünü birleştirdim. Çoğu yazarın yaptığı gibi anıların, olayların ya da insanların anlatımı değil, deneyimlerin yeniden düzenlenmesidir.”

Zaman ve mekanın sınırları uzun zamandır oyun yazarını ilgilendiriyor. “Sanatta zaman ve mekan hakkında bilinçli olarak ilk kez tiyatro için yazarken düşünmeye başladım” diyor. “Başka hiçbir sanat formu bundan bağımsız olmasa da hiçbiri tiyatro kadar zaman ve mekân talep etmez.”

Sanatın sürekli olarak bu engelleri aşmak için çabaladığını kaydederek şunları ekliyor: “Başlangıçta sadece teknik olarak bu iki boyutu müzakere ettim. Ancak yaşımın, tecrübemin ve anlayışımın artmasıyla birlikte önceliklerim değişti ve şunu fark ettim: Sadece sanatım değil, tüm hayatım zaman ve mekan tarafından belirleniyor.” Bu onu “beklenmedik ama kaçınılmaz” bir yolculuğa çıkardı; bu aynı zamanda onun da kendisiydi. Yazı değişti.

Elkunchwar'a göre yazarlar, şarkıcılar, ressamlar ve diğer ciddi sanatçılar sonuçta zaman ve mekana bağlı olmayan ve mutlaka sonsuz olan bir gerçekliğe ulaşmaya çalışıyorlar. Tipik bir örnek olarak Hindistan'ın en önemli soyut ressamlarından biri olan VS Gaitonde'nin eserlerini aktarıyor. “Yoğun bir arama sürecindeydi” diyor. “Bunu yapamadığım için, en azından kendi gerçekliğimi yaratabileceğim, geçmişle bugünü birleştirerek “şimdi” olabileceğim umuduyla tüm bu hayaller, hayaller ve geçici deneyimlerden oluşan geçici gerçeklikleri bir araya getirmeye çalıştım. ”. ve yine de bu ulaşılamaz gerçeği öne sürüyor. Sanatın gücü ve güzelliği, pek çok geçici gerçekliği bir araya getirebilmesinde ve o ölümsüz, ölümsüz, ölümsüz gerçekliğe ışık tutabilmesinde yatmaktadır.”

Kitap, Karaçi'nin ürkütücü kıyamet sonrası eteklerinde başlasa da Elkunchwar, kitabın yalnızca Bölünmenin kıta altı acısını ele almakla ilgili olmadığını söylüyor. “TNT bu önermeyle yazılmadı” diyor. “Bölünmenin anıları ve ona eşlik eden acı makalelerde ortaya çıkarken, bu yaraların iyileşip iyileşmeyeceği sorusu belki de akademik spekülasyona bırakılması gereken bir konudur.”

Süreci sorulduğunda Elkunchwar böyle bir şeyin olmadığı konusunda ısrar ediyor: “Sadece oturun, yazın ve akışına bırakın.” “Akışın” The'de geçirdiği yedi yıldaki uzun aralardan kaynaklandığını düşünmüyor. İhtiyaç duyulan TNT'nin inşası kesintiye uğradı. “Düşünceler nasıl kesintiye uğratılabilir? Her anı yaşıyorsun değil mi? Aklım çalışıyor. Her zaman. Uzun aralar veriyorum çünkü yazmak hiçbir zaman birinci önceliğim olmadı. Günlük hayatımı sürdürmek beni çok meşgul ediyor ve bundan keyif alıyorum. Bir var olmayanın sıradan hayatını yaşamanın büyük bir güzelliği vardır. Yazmak asla bir zorunluluk değildir.”

Emily Dickinson, Shakespeare, Keats, Milton ve Whitman'ın Marathi şarkıları, kavwalis ve thumris eşliğinde TNT'ye ziyaretlerini kutlamaları hatırlandığında gülümsüyor. “Hepsi hayatımın ayrılmaz bir parçasıydı” diye vurguluyor. “Sonuçta, yaşadığınız ve birlikte yaşadığınız her şeyin bir koleksiyonusunuz.”

TNT'nin, “Bhasha dilinde yazan Hintli meslektaşlarıyla zor ilişkileri olan” Anglofonlara atılan bir tokat olup olmadığı sorulduğunda Elkunchwar şaşırdı. “Neden birine tokat atmak isteyeyim?” diye soruyor. “Her dilde yazan yazarlara saygı duyuyorum. İngilizce yazan harika arkadaşlarım var; çok iyi yazıyorlar ve önemli yazarlar olarak saygı görüyorlar. Anglofonlar ve Bhasha yazarları arasındaki yapay kutuplaşma İngiliz medyasının bir eseridir.”

Oyun yazarı, ne kadar harika olursa olsun, bir Bhasha yazarının ana akım İngiliz basınında nadiren onun hakkında yazıldığına dikkat çekiyor. “Sanırım bu yazarları tanımamalarından kaynaklanıyor çünkü İngilizce bildikleri ve okudukları tek dil” diyor. “Ama bu farklı bir Hindistan gerçekliği. Ve günün sonunda Bhasha yazarı için nasıl bir rol oynuyor? Hindistan'daki itibarına güveniyor ve küçük Anglofon dünyasından onay almayı pek umursamıyor.”

Oyun yazarı, TNT'nin yüzyıllar boyunca yetiştirilen sıkı bir şekilde örülmüş kültür matrisini çözme ihtiyacı nedeniyle alabileceği olası eleştirileri reddediyor. “Bu olabilir. Ama cevap vermeyeceğim,” diye alay ediyor. “İnsan varlığının sosyolojik, politik, antropolojik, dini, tarihi ve diğer yönlerini aydınlatmak amacıyla yazmadım. Ben küçük bir yazarım. Sadece hayatı anladığım ve deneyimlediğim şekilde yazmak istedim. Bu mektuba ihtiyaç duyulmazsa atılacaktır. Ve bu benim için sorun değil.

Elkunchwar, insanlar ona diğer yazarların tercih ettiği Mumbai veya Delhi yerine neden Nagpur'u üs olarak seçtiğini sorduğunda nasıl yanıt vereceğini bilmediğini söylüyor. “Nagpur'da yaşamak bir seçimdi” diyor. “Arkadaşlarım bir keresinde bana 'daha iyi' kariyer fırsatları için Mumbai'ye taşınmamı tavsiye etmişti. Ama zevk aldığım şeyi kariyere dönüştürmeye hiç niyetim yoktu. Nerede yaşadığınız ne kadar önemli? Hayat her yerde değil mi?”

Edebiyatın ölümüyle ilgili şikayetleri “yersiz” olarak nitelendiriyor. “Doğru değil. Hala okuyanlar var. Aslında 84 yıllık ömrümde ciddi okuyucuların yüzdesi aynı kaldı. Onlar bir azınlıktır ve her zaman da öyle kalacak.”

TNT'nin 104. sayfasında şöyle yazıyor: “Yaşam ve sanatın karşılıklı yakınlaşmasının doğası gereği karmaşık olan insan yaşamını nasıl zenginleştirdiğini her zaman merak etmişimdir.” Bütün insanların bundan etkilenmeye ihtiyacı var.” Sanatçıları ve sanatı bir kaide üzerine koyup hiyerarşiler yaratmayalım. Özellikle bu ülkede ve bu zamanlarda kaç kişinin sanatı düşünecek zamanı, enerjisi ve kaynağı var? Sanatla temel bir temas kurma şansı nerede? Sanatçı insanların kendilerini üstün hissetmeleri için hiçbir neden yoktur. Onlar işlerini yapıyorlar. Bu aynı zamanda herkes için de geçerlidir. Herkesin farklı bir çağrısı var.”