“Yakınlarda devlet okulu varsa Maharashtra'da EWS çocukları için ücretsiz özel okul yok” | Mumbai Haberleri

betül

Member
Bombay: Maharashtra'daki ekonomik açıdan dezavantajlı ailelerden gelen öğrencilerin, 2009 tarihli Çocukların Ücretsiz ve Zorunlu Eğitim Hakkı (RTE) Yasası uyarınca bir sonraki oturumdan itibaren özel okullara ücretsiz girişleri engellenecek; eğer yakınlarda bir devlet okulu varsa, yakın zamanda yapılan bir bildirimde değişiklik yapıldığı belirtildi. Devlet Okul Eğitim Müdürlüğü'nün perşembe günü Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğine göre;

Okul çocukları CBSE Sınıf 12 kurul sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyor, ancak Delhi Yüksek Mahkemesi'nin bu akademik yıl için denetleme politikasının iptal edilmesine karşı verdiği karar, sonuçların yayınlanma tarihleri konusunda bazı kafa karışıklıkları yarattı. (Arvind Yadav/HT Fotoğrafı)

Değişiklik, dezavantajlı bir çocuğun, bir kilometrelik yarıçap içinde devlet veya devlet destekli bir okul olması durumunda, kendi bölgesinde %25 RTE kotası kapsamında yardımsız bir özel okula hak kazanamayacağını belirtiyor. Bu durum, bu sınıftan çocukların, özellikle Mumbai ve Pune gibi çok sayıda devlet okulunun bulunduğu şehir merkezlerinde, orta düzeyde İngilizce özel okullarda eğitim görme fırsatından mahrum kalmasına neden oluyor.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Eğitim uzmanları, bunun RTE Yasasına aykırı göründüğünü söyleyerek hareketi eleştirdi. Karnataka hükümetinin benzer bir hamlesine mahkemede itiraz edildi; Bu konudaki karar Yargıtay'da bekleniyor.

Hükümete göre, son on yılda eyaletteki yaklaşık 500.000 yoksul çocuk RTE aracılığıyla özel okul eğitimine erişti.

Bir Eğitim Bakanlığı yetkilisi, devletin buna borçlu olması nedeniyle değişiklik için baskının “kaçınılmaz” olduğunu söyledi ₹Son 12 yılda RTE kabulleri için ücret iadesi olarak özel okullara 1.463 crore. Bu miktar aşılmıştı ₹Yasa değiştirilmezse 2.000 crore.

Sürece katılmak isteyen, desteği olmayan özel okulların artık geri ödeme alma hakkına sahip olmayacağı belirtildi.

Eğitimci Kishore Darak şöyle dedi: “Bir eyalet hükümetinin nasıl RTE kurallarını değiştirecek bir bildirim yayınlayarak Birlik yasasını geçersiz kılabileceğini merak ediyorum.” Bildirim, RTE'nin mevcut haliyle çelişiyor ve bu nedenle yargı makamları tarafından göz ardı edilebilir. Reddedilmiş.”

Okul eğitimi departmanı ortak sekreteri Tushar Mahajan şunları söyledi: “Mevcut planımız, daha fazla finansman ve gelişmiş altyapı yoluyla hükümet ve hükümet destekli okulları güçlendirmektir. “Devlet okullarını daha çekici hale getirmek istiyoruz.”