TISS Öğrencileri Yönetime Meydan Okudu ve Bhagat Singh Ders Dizisini Çevrimiçi Tuttu | Bombay’dan Haberler

betül

Member
Bombay: Tata Sosyal Bilimler Enstitüsü (TISS) yönetiminin siyasi aktivist Aishe Ghosh ve insan hakları savunucusu Harsh Mander’i yıllık Bhagat Singh’i Anma Dersleri serisinin (BSML’ler) beşinci taksitini vermek üzere kampüsten uzaklaştırmasının ardından iki gün süren protestoların ardından – sol eğilimli İlerici Öğrenciler Forumu dersi Perşembe günü saat 19:00’da uzaktan gerçekleştirdi.

HT resmi

Hem Ghosh hem de Mander, Hindistan Cumhuriyeti’nin altında yatan laik değerler ve sağcı siyasi güçlerin bu değerlere yönelik tehdidi hakkında uzun uzun konuştu. Ayrıca, son on yılda hem Müslüman hem de Hıristiyan azınlıklara yönelik devam eden şiddet dalgasını kınadılar ve derin endişelerini dile getirdiler. Ghosh başlangıçta, “BSML’nin TISS’de onaylanmaması son derece kınanacak bir şey” dedi.

“Bhagat Singh, zamanının ileri görüşlü biriydi. Özgürlüğün gerçek anlamının yalnızca İngiliz sömürgeci güçlerle savaşmakla değil, aynı zamanda vatandaşların çoğunluk sınıfı tarafından sömürülmesine karşı savaşmakla da elde edilebileceği konusunda netti. Bugün bu fikrin tehdit altında olduğunu görüyoruz. Singh, bu zamanlarda kesinlikle anti-milliyetçi olarak etiketlenirdi,” diye ekledi Ghosh.

Ghosh, Singh’in ideolojisine yönelik düşmanlığın yönetimin onayıyla eğitim kurumlarında yaygınlaştırıldığına da dikkat çekti. Ambedkar, eğitimin sadece bireyleri güçlendirmediğini, tüm nesilleri dönüştürebileceğini söyledi. Ve sağın gasp etmek istediği şey de bu, genç beyinlerin çok temel düzeyde değiştirilebildiği ve gençlerin din, kast ve cinsiyet temelinde nefret etmeye teşvik edilebildiği eğitim ve eğitim alanları” dedi.

PSF üyeleri, devrimcinin ölümünün 92. yıldönümü olan 23 Mart için planlanan BSML’nin iptal edilmesinin ardından Salı günü TISS direktörünün bungalovunun önünde protesto gösterisi yaptı. İptal, İçişleri Bakanlığı’nın (MHA), Yabancı Katkısı (Yönetmelik) Yasasını ihlal ettiği iddiasıyla Mander’in STK’sı Aman Biradari hakkında bir CBI soruşturması açma teklifinden sadece bir gün sonra geldi.

Mander, TISS’in önce dersi iptal etme ve ardından harici konuşmacılar olmadan izin verme kararına doğrudan karşı çıkmadı. “Yıllardır TISS’e geliyorum, ancak bugün tesisinize erişimimin reddedildiğini fark etmeliyim. Bu yüzden birbirimizle konuşmanın bu yolunu bulduk” dedi.

“Almanya’nın Nazi tarihi, demokrasinin yalnızca çoğunluğun yönetimiyle ilgili olmadığını, aynı zamanda azınlıkları korumakla da ilgili olduğunu hatırlatıyor, çünkü ilki kolayca faşizme yol açabilir. Hindistan devleti, son dokuz yıldır Müslüman nüfusu ile fiilen savaş halinde. Bunun bir yönü Müslümanları seçimlerle ilgisiz kılma siyasi projesidir. Diğer yönü, kontrolsüz nefret söylemi oluşturan sosyal proje ve VIP’ler de dahil olmak üzere yaygınlaştırılmasıdır. BJP üyesi olmayan partiler bile Hindistan’daki 200 milyon Müslüman adına seslerini yükseltme konusunda isteksizler, bu yüzden onlara Hindistan Cumhuriyeti’nin siyasi yetimleri diyorum. Son zamanlarda Maharashtra’da, Hintli azınlıklara karşı soykırım ve toplu tecavüz çağrısında bulunan binlerce kişinin katıldığı inanılmaz nefret söylemi gördük. Kimse bunun için cezalandırılmadı.

Sadece birkaç gün önce, Mander’in Dr. Lucknow’daki Ram Manohar Lohiya Ulusal Hukuk Üniversitesi, kolej yönetimi tarafından iptal edildi.

TISS direktörü Shalinee Bharat, Perşembe günü HT’nin yorum talebine yanıt vermedi.