şişede mesaj | Bombay’dan Haberler

betül

Member
Kemer: Bugün modern tıp bilimi, bağımlılık yapıcı maddelerden ani olarak uzaklaşmanın kötü etkileri hakkında geniş bilgiye sahiptir, ancak modern hastaneler dünyası, onları birdenbire durdurma mücadelesini kaldıramamıştır.

HT resmi

Ravi uzun süredir benim hastamdı. Madhya Pradesh’ten genç bir esnaf, kronik pankreatit denen bir hastalıktan muzdaripti. Bu hastalığın ana özelliği, karın önünden arkaya doğru hareket eden dayanılmaz ağrı nöbetleridir. Onu sekiz yıl önce ameliyat ettik ama ağrıları geri geldi. Sinir bloklarını ve mevcut tüm ağrı kesicileri denedik. Haplar işe yaramadığı için sadece ağrı kesici iğneleri için birkaç iğneye ihtiyacı vardı. Bu durumdaki birçok kişi gibi o da tamamen ağrı kesicilerin insafına kalmıştı.

En son hastaneye geldiğinde garip bir olay oldu. Bir gece hastane güvenlik şefinden acil bir telefon aldım. “Efendim, Ravi’yi suçüstü yakaladık.” “Hasta suçüstü yakalandı”. kulağa tuhaf geliyordu. ‘Ne ile?’ Diye sordum. “Banyoda bir şişe viski var,” dedi. Harekete geçmemiz gerekecek. Onu hemen serbest bırakmalıyız.” “Yarın hallederim,” diye yalvardım. Ertesi gün onu görmeye gittiğimde, mahcup görünen bir Ravi, ‘Üzgünüm Doktor, bir hata yaptım’ dedi. Yıllardır alkol tüketirim. Acımı dindiren tek madde o. Onsuz uyuyamam. Beni cezalandırmak istiyorsanız, lütfen beni temize çıkarın”. Durumu açıklamak için müfettişle görüştüm ve onu kovmaması için yalvardım.

Bağımlılığı olan kişiler, madde kullanımıyla ilgili olması gerekmeyen çeşitli nedenlerle hastanelere yatırılmaktadır. Buna alkol de dahildir. Hastaneye kaldırıldığında bu aniden durur. Bu, paralel bir meydan okuma sunan akut bir geri çekilme durumuna yol açar. Kontrol edilebilmesine rağmen, sayıklama, titreme ve kabadayı davranış başa çıkılması zor bir iştir. Altta yatan hastalığın tedavisine bile müdahale eder. Ameliyattan sonra hastalar tüplerini çıkardı ve bandajlarını yırttı. Ama bu sadece alkol değil. Geri çekilme semptomlarına neden olan diğer düzenli bağımlılıklar, hastanelerin sterilize edilmiş, düzenlenmiş dünyasında aniden sona eriyor. Sigara, tütün, uyku hapları, ağrı kesiciler ve hatta kafein. Mahrumiyet hastalığa eklenen bir hastalıktır.

Bağımlılığa genel olarak baktığımızda, onu böyle etiketlemesek de çoğumuz bir şekilde ondan muzdaripiz. Uyanır uyanmaz bir fincan çaya alışırım. kaçırırsam başım ağrır Bugün modern tıp bilimi, bağımlılık yapıcı maddelerden ani olarak uzaklaşmanın kötü etkileri hakkında geniş bilgiye sahiptir, ancak modern hastaneler dünyası, onları birdenbire durdurma mücadelesini kaldıramamıştır. Zorla fesih, her ikisi de hastalık sırasında özellikle önemli olan uyku ve zihinsel sakinlik üzerinde önemli etkilere sahiptir. Hastanelerin böyle bir yetkisi var mı? Akut bir hastalık sırasında alışkanlığı kırmak bir kamu hizmeti mi, yoksa burada devreye giren, onları tekmeleyen şeyle devam eden hastaları uzlaştıramayan bir öz imaj mı? Uygulamalar dünyanın bazı yerlerinde farklılık gösterse de, Hint hastanelerinin düzenli kullanıcıların içki veya sigara içmesine izin verdiğini düşünmek saygısızlık olur. Zor soruyu sormanın zamanı geldi mi, neden olmasın?

Bir Covid tecrit tesisine kabul edilen bir grup hastanın bir tecrit merkezine alkol “kaçakçılığı” yaparken nasıl yakalandıklarına dair haberleri hatırlıyorum. Evet, buna kaçakçılık deniyordu. Covid sırasında hastaların izolasyonda nasıl yalnızlık ve hatta depresyondan muzdarip olduğunu biliyoruz. Günlük barlarını sevenler veya sigara içenler için durum çok daha kötü olmalı. En azından normal zamanlarda tanışacak ve sohbet edecek bir aile var. Aile ile yalnızca geçici etkileşimlere izin veren yoğun bakım üniteleri uygulamasının gerçekten hiçbir mantığı yoktur ve batı dünyasında yavaş yavaş değişmektedir. Ancak yoğun bakım ünitelerimiz daha da kısıtlayıcı. Ailelerin yoğun bakım girişlerinde güvenlik dilenmesi gerçekten acınası bir görüntü.

Bağımlılığın ölümcül etkiye sahip silah olduğu sağlık ekosisteminin diğer parçası ise sağlık sigortalarıdır. Sanki ilk önce alkol ve sigara kelimesini hastaların kayıtlarında aramışlar ve iddiayı çürütmek için düşüncesizce her türlü hastalıkla ilişkilendirmişler. Sonuç olarak, ajanlar, hastalar ve hatta doktorlar, iddianın reddedilmemesi için bu ölümcül sözleri söylememeyi öğrendiler. Bağımlılıkların, hastalıkla ilgili olsalar bile, neden doğrudan reddetme gerekçesi olması gerektiği konusunda dikkatli bir tartışma yapılması gerekiyor? Bağımlılık bir hastalık değil mi? Hastalığa maddi zarar eklemek için bir tür ceza mı bu?

Bağımlılık, sağlık sistemleri ve politikalarının acilen ilgilenmesini gerektiren önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bir ülkenin hastalık yükünün büyük bir kısmına katkıda bulunurlar. Ama bu hastaları cezalandırmaktan farklı. Daha da vahimi, bu tür uygulamalar bir esaret havası taşır ki bu, ürkütücü bir sağlık kuruluşunun vermesi gereken son duygudur. Tanınmış bir İngiliz beyin cerrahı olan Henry Marsh, son kitabı And Nihayet’te ilerlemiş prostat kanseri teşhisi konan bir hasta olarak deneyimlerini paylaştı. Sert bir şekilde samimi bir şekilde, kariyerinin hastaneleri hapishanelere çeviren, kural ve düzenlemeler ağırlıklı bir sistemin parçası olmaktan suçlu olduğu gerçeğinden pişmanlık duyuyor.

Hindistan’daki hastane endüstrisinin ‘hasta dostu’ adı verilen yeni bir moda sözcüğü var. Kaplıcalar ve restoranlar eklenir ve herkes nezaketle karşılanır. Bununla birlikte, hastaların ne istediği büyük ölçüde değişir. Kendinizi olabildiğince normal hissedin. Bu, arkadaşlarınızla ve ailenizle tanışmak, iyi yemek yemek ve varsa hastane bahçesinde yürümek anlamına gelir. Ve hatta bazen küçük bir kadeh şarap veya bir içki. Yani banyoda yapmıyorlar. Çünkü hastaneler ne okuldur ne de hapishane.