Pune'un ilk milletvekili Murlidhar Mohol, Modi 3.0'da bakan olarak yemin etti | Mumbai Haberleri

betül

Member
Bombay: İlk kez Pune'dan (Maharashtra) milletvekili olan Murlidhar Mohol, Narendra Modi 3.0 hükümetinde kabine bakanı olarak görev yemini edecek. Yemin töreni Pazar akşamı saat 19.15'te gerçekleştirilecek.

Pune'dan İlk Kez Parlamento Üyesi (MP): Murlidhar Mohol (Twitter fotoğrafı)

“Yemin törenine katılmamı isteyen bir telefon aldıktan sonra Başbakanlık Köşkü'ndeydim. Bana böylesine büyük bir sorumluluk verdikleri için partiye şükranlarımı sunmak isterim” dedi Mohol.

Bir günde 360 milyon Hintli bizi ziyaret etti ve genel seçim sonuçları için Hindistan'ın tartışmasız platformu olarak bizi seçti. En son güncellemeleri burada keşfedin!

Bharatiya Janata Partisi (BJP) adayı olarak yarışan Mohol, Kongre'den Pune'lu Ravindra Dhangekar'ı 125.000 oy farkla mağlup etti.

“Sabah 9 civarında parti başkanı JP Nadda'dan bir telefon aldığımda Delhi'deki Maharashtra Sadan'daydım. Böyle bir sorumluluk beklemiyordum” dedi Maratha yüzlü Mohol.

Mohol, özellikle eyalette Maratha huzursuzluğunun yeniden alevlendiği bir dönemde, BJP'nin Maharashtra'dan bakanlık koltuğuna oturan tek Maratha politikacısı. Aynı zamanda partinin pek çok tehlikede olduğu batı Maharashtra'dan gelen tek politikacı.

Parti yetkililerine göre Mohol, bu yıl yapılacak eyalet seçimleri nedeniyle bakan olarak atanacak.

Milliyetçi Kongre Partisi (Sharad Pawar), sekiz milletvekiliyle Batı Maharashtra'da güçlü bir varlığa sahip. Aynı zamanda, NCP lideri ve başbakan yardımcısı Ajit Pawar aynı zamanda Pune bölgesinin koruyucu bakanıdır ve şehrin siyasetiyle yakından ilgilenmektedir.

Mohol, Kovid salgını sırasında şehrin belediye başkanı olarak görev yaptı ve salgını kontrol altına alma konusundaki çalışmaları eyalet çapında tanındı. Belediye başkanı olarak Mohol, aralarında Başbakan Modi ve Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah'ın da bulunduğu üst düzey parti liderlerinin güvenini kazandı ve onları çeşitli etkinlikler için Pune'a getirmeyi başardı.

Milletvekili olmadan önce dört kez Pune Belediye Şirketi (PMC) meclis üyesi olan Mohol, Pune bölgesinin batı kesimindeki Mulshi tehsil'den geliyor.

Mezun olan Mohol aynı zamanda Pune ve Kolhapur'da güreşçi olarak da faaliyet gösteriyordu. 1996 yılında siyasete girdi ve Pune adına Bharatiya Janata Yuva Morcha'nın başkanı oldu.