Maharashtra Eyalet Kurulu Okulları akademik yılı CBSE takvimine uygun hale getiriyor | Mumbai Haberleri

betül

Member
Mumbai: Maharashtra'daki devlet okulları okul takvimlerinde büyük bir değişikliğe gidecek: mevcut Haziran-Nisan programından Nisan-Mart akademik yılına geçecekler. Bu düzenleme, devlet okullarını, okul yılının 1 Nisan'da başlayıp 31 Mart'ta sona erdiği ve yaz tatillerinin 1 Mayıs'tan 14 Haziran'a kadar planlandığı Merkezi Orta Öğretim Kurulu (CBSE) takvimine uygun hale getirecek.

Düzenleme, devlet okullarını Ortaöğretim Merkezi Kurulu (CBSE) takvimine uygun hale getirecek. (Praful Gangurde/HT Fotoğrafı) (HT PHOTO)

Bu değişikliğin uygulama tarihi (2025-26 akademik yılı veya 2026-27 akademik yılı) henüz belirlenmemiş olsa da, 3'ten 12'ye kadar olan sınıflar için Devlet Müfredat Çerçevesi (SCF), Yönlendirme Komitesi tarafından onaylandı. Bu onay, devlet okullarının akademik yapısında önemli değişikliklerin habercisidir.

Ulusal Eğitim Politikası (NEP) tarafından yönlendirilen yeni SCF, CBSE müfredatının önemli bir bölümünü benimsemiştir. Devlet Eğitim Araştırma ve Eğitim Konseyi (SCERT) direktörü Rahul Rekhawar şunları söyledi: “Müfredattaki değişiklikler göz önüne alındığında, iş yükünü buna göre ayarlamamız gerekiyor. Yönlendirme Komitesi, “Öğretmenlerin müfredatı zamanında tamamlamasına” yardımcı olmak amacıyla Devlet Kurulu Okulları için CBSE akademik takvimini kabul etmeye karar verdi.

Takvim değişikliğine ek olarak SCF, devlet okullarının Ulusal Eğitim, Araştırma ve Öğretim Enstitüsü (NCERT) ve CBSE'nin ders kitaplarını kullanmasını zorunlu kılıyor. Balbharati, gerekirse diğer diller için çeviriler sağlar.

Ancak önerilen değişiklikler tartışmasız değildi. Yakın zamanda Okul Eğitim Bakanı Deepak Kesarkar ile öğretmen örgütleri arasındaki toplantıya katılan eski okul müdürü Mahendra Ganpule, yeni akademik takvimin uygulanabilirliği konusundaki endişelerini dile getirdi. “Devlet kurumunun programı yerel hava şartlarına göre belirlendiği için takvim değişikliğine itiraz ettik. Ganpule, yeni takvimi eyalet genelinde uygulamak zor olacak” dedi.

Bu zorluk, özellikle şu anda 15 Haziran'da eğitim-öğretim yılına başlayacak olan Vidarbha bölgesi dışındaki okullar için büyük önem taşıyor. Nisan başlangıç tarihine geçiş, bu kurumlar için önemli bir düzenlemeyi temsil ediyor.

Bu endişelere değinen Rekhawar, CBSE'nin aşırı hava koşullarına sahip bölgeler de dahil olmak üzere ülke genelinde aynı takvimi izlediğini kaydetti. “Öğretmen örgütleriyle yaptığımız görüşmelerde yeni ders programının uygulanmasının mümkün olduğu konusunda anlaştık. Gerektiğinde öğrencilerin güvenliğini sağlamak için gerekli tüm tedbirleri alacağız” diye konuştu.

Rekhawar ayrıca, CBSE odaklı akademik takvime geçişin müfredatın zamanında tamamlanmasını kolaylaştırmasının beklendiğini, ancak bölgesel iklim değişiklikleriyle ilgili zorlukların okul yetkilileri tarafından dikkatli planlama ve ayarlamalar gerektireceğini açıkladı.