Eknath Shinde, polise Supriya saldırısından sonra Sharad Pawar’a yönelik tehdidi araştırmasını emretti | Bombay’dan Haberler

betül

Member
MUMBAI: Maharashtra Başbakanı Eknath Shinde Cuma günü polise, deneyimli siyasetçi ve ailesinin güvenliğini sağlamanın eyalet hükümetinin sorumluluğunda olduğunu açıkça belirtmesinin ardından, Milliyetçi Kongre Partisi (NCP) lideri Sharad Pawar tarafından sosyal medyada alınan tehditleri soruşturma talimatı verdi.

NCP Başkanı Sharad Pawar, 1 Haziran’da Mumbai’de Maharashtra Başbakanı Eknath Shinde ile bir araya geldi. (PTI/Twitter/@mieknathshinde)

“Bana yönelik tehditler beni endişelendirmiyor. Eyalette yasa ve düzeni sağlamaktan sorumlu olanlar sorumluluklarından kaçamazlar.” Bir akılcı olan Narendra Dabholkar, 20 Ağustos 2013 sabahı Pune’daki Omkareshwar Köprüsü’nde vurularak öldürüldü.

Pawar’ın kızı ve NCP Milletvekili Supriya Sule, kapsamlı bir soruşturma talep ederek Mumbai Polis Komiseri Vivek Phansalkar’a tehdit hakkında şikayette bulundu. Polis komiseri ile görüştükten sonra, “İçişleri bakanlığının derhal harekete geçeceğini umuyorum … Ona (Pawar) bir şey olursa, eyalet ve merkezi içişleri bakanları sorumlu olacak” dedi.

Şule de nefret havasının yayıldığını iddia etti. “Farklılıklar olabilir ama yayılan çok fazla nefret var. Maharashtra’da ne tür bir kültür tanıtılıyor?” diye belirtti.

Shiv Sena (UBT) Milletvekili Sanjay Raut’un kardeşi Sunil, Perşembe günü saat 16:00 ile 16:15 arasında üç ila dört tehdit telefonu aldıklarını söyledi. “Beni ve milletvekili Sanjay Raut’u öldürmekle tehdit etti. Bir ay içinde seni vurup mezarlığa göndereceğimizi söyledi. Sunil Raut, “Sabahki basın toplantılarını durdurun yoksa ikinizi de öldürürüz” dedi.

Tehdit telefonları hakkında Mumbai Polis Komiseri ve Eyalet İçişleri Bakanı Devendra Fadnavis’i bilgilendirdik” dedi.

Cuma günü Twitter’da yaptığı bir gönderide, Başbakan Shinde yalnızca Sharad Pawar’ın aldığı tehditlere atıfta bulundu ve harekete geçileceği sözünü verdi. “Kıdemli polis memurlarıyla bizzat görüştüm ve konuyu araştırmaları için onlara talimat verdim… Pawar kıdemli bir lider ve hepimiz ona saygı duyuyoruz. Gerekirse güvenliği artırılacak” dedi.

Shinde ayrıca bazı kişilerin kasıtlı olarak Maharashtra’daki atmosferi bozmaya çalıştığını iddia etti. “Yargıtay kararını verdiğinden beri (Shiv Sena’nın bölünmesiyle ilgili) bazı insanlar endişeli. O zamandan beri devlette huzursuzluk yaratmak için girişimlerde bulunuldu. Aurangzeb ve Tipu Sultan’ın yüceltilmesi yoluyla toplumsal huzursuzluk yaratmaya çalışılıyor. Buna izin vermeyeceğiz ve eyalette kanun ve düzenin korunmasını sağlayacağız” dedi.

Sanjay Raut, İçişleri Bakanlığı’na başkanlık eden Başbakan Yardımcısı Devendra Fadnavis’in tehditleri ciddiye almadığını söyledi. Raut, “Geçmişte de Fadnavis’e şikayette bulundum, ancak herhangi bir işlem yapmak yerine (tehdide karıştığı iddia edilen) suçlu polis koruması aldı.” Hükümet tarafından.