Avukatlar Muhtaç ve Hapisteki Davacılara Ücretsiz Hukuki Yardım Sunuyor | Mumbai Haberleri

betül

Member
'Dard se Humdard Tak' adlı STK'nın bir parçası olarak bu avukatlar, tutuklu sanıkların kefaletle serbest bırakılmasına yardımcı oluyor, kefalet senetlerini düzenliyor ve soygun, cep telefonu hırsızlığı vb. gibi küçük suç davalarında tutuklanan kişilerin bir süre geçirdikten sonra serbest bırakılmasını kolaylaştırıyor. Avukat Prakash Salsingikar, PTI'ya çok fazla hapis yattığını söyledi.

HT resmi

Eyalet hükümetinden izin aldıktan sonra eyalet çapındaki cezaevlerini ziyaret ediyorlar ve hizmetlerine ihtiyaç duyan mahkumlardan veri topluyorlar.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Diğer 20 avukatla birlikte bu tür hizmetler sunan Salsingikar, örgütün son üç yılda 500'den fazla mahkuma yardım ettiğini iddia etti.

Kuruluşlarının Mayıs 2023'te STK olarak tescil edildiğini söyledi.

Avukatlar haftada üç kez Mumbai'deki Arthur Road Hapishanesini, haftada iki kez Pune'daki Thane Hapishanesi ile Yerwada Hapishanesini ve iki haftada bir buradaki Byculla Kadınlar Hapishanesini ziyaret ediyor.

Mahkumlarla tanışırlar, dava belgelerini incelerler ve uygun yardımı sağlarlar.

Salsingikar, sanıkların çoğunluğunun, kendilerine sunulan yasal çözüm yollarından habersiz olmaları veya mali durumlarının kötü olması nedeniyle yeterli hukuki temsil alamadıklarını söyledi.

İki kız çocuğu annesi bir kadın, kocasını tekrar hamile kaldıktan sonra öldürdüğü iddiasıyla burada dört yıldan fazla hapis yattı.

Bu örgütle karşılaştı ve avukatının yardımıyla bu yılın başında Bombay Yüksek Mahkemesi'nden kefaletle serbest bırakıldı.

“Bu STK ile tanışana kadar dışarıdan herhangi bir yardım almadım. Ben eğitimliyim ve zamanımı hapishanede ofis işleri yaparak geçirdim, ancak birçok kişi için hayat çok zor” dedi.

Mumbai'deki Mankhurd'da yevmiyeli işçi olarak çalışan Fayal Sheikh, aşırı idrara çıkma konusunda tartıştığı bir adamı öldürdüğü iddiasıyla tutuklandıktan sonra iki yıl hapis yattı.

Annesi, örgütün avukatları kendileriyle temasa geçip davayla mücadele edene kadar tüm umutlarını yitirdiklerini söyledi.

Şeyh, geçen yılın ekim ayında bir oturum mahkemesi tarafından kefaletle serbest bırakıldı; bu mahkeme, adamın ölüm nedeninin kavgada meydana gelen yaralanmalar değil, önceden var olan tıbbi koşullar olduğunu tespit etti.

Thane'den başka bir 31 yaşındaki işçi Suraj Tevar, kaldırımda uyuyacak yer konusunda bir adamla kavga ettikten sonra iki yıldan fazla hapiste kaldı. Geçen yıl Aralık ayında kefaletle serbest bırakıldı.

STK'nın avukatı Ganesh Nagargoje, şikayetçinin sağlık raporunu mahkemeyle paylaşarak, yaralanmalarının basit nitelikte olduğuna dikkat çekti. Mağdurun (temyizcinin) aynı zamanda alkolün etkisi altında olduğunu ileri sürmüştür.

Benzer bir vakada 36 yaşındaki Maruti Pingale, Amravati'deki bir köyden Mumbai'ye gezi için gelmişti. Bir kıza göz kırptığı iddiasıyla tutuklandı ve mahkeme tarafından beraat etmeden önce dokuz ay hapis yattı.

“Bu sanıkların çoğu uzun yıllardır cezaevinde ve hiç kimse onlara yardım etmek için öne çıkmadı. Bize geliyorlar, artık sürekli olarak onlar için çalışıyoruz ve gelecekte de çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi Nagargoje.

Mahkemede Pingale'yi temsil eden avukat Aniruddh Yadav, eğer bu alana girerlerse bunun insanlara yardım edebilecekleri asil bir meslek olduğunu bileceklerini söyledi.

“Batı Bengal, Uttar Pradesh gibi diğer eyaletlerden insanların, dil sorunları nedeniyle kendi taraflarını temsil edemedikleri için başkasının işlediği suçtan dolayı tutuklandığı durumlar var. STK aracılığıyla bu tür insanlara yardım etme fırsatımız var.” diye ekledi Yadav.