Ambedkar, Lok Sabha'daki 7 seçim bölgesinde Kongre'ye destek sunuyor | Mumbai Haberleri

betül

Member
Vanchit Bahujan Aghadi (VBA) şefi Prakash Ambedkar, Maharashtra Vikas Aghadi'nin (MVA) ortakları arasındaki sandalye paylaşımı anlaşması kapsamında partiye tahsis edilen toplam Lok Sabha seçim bölgesinden yedisindeki Kongre adaylarına desteğini genişletti.

Amravati, 12 Mart (ANI): Vanchit Bahujan Aghadi (VBA) başkanı Prakash Ambedkar Salı günü Amravati'de bir basın toplantısında konuşuyor. (ANI Fotoğrafı) (ANI)

Ambedkar, Salı günü Kongre başkanı Mallikarjun Kharge'ye yazdığı bir mektupta, MVA liderlerinin LS koltukları konusunda düzenlediği toplantılardan VBA'nın hariç tutulmasından duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirdi.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

“Shiv Sena (UBT) ve NCP (Sharadchandra Pawar), çok sayıda MVA toplantısında VBA temsilcilerini dinlemeyi reddetti. “PLA'ya karşı tutumları nedeniyle her iki partiye de güvenimizi kaybettik” diye yazdı.

Ambedkar'ın Kongre'ye teklifi, MVA liderlerinin kendisine muhalefet koalisyonuna katılma konusunda ciddi olmadığından şüphelenmeleri nedeniyle kendisine dört sandalyelik son teklifte bulunmasının ardından geldi. Ancak Ambedkar, MVA'ya katılmak için 48 Lok Sabha koltuğundan 12'sini talep etti.

Ambedkar ile ilk kez Ocak 2023'te el ele veren kişinin Sena (UBT) lideri Uddhav Thackeray olması dikkat çekicidir. Daha sonra Thackeray ve NCP kurucusu Sharad Pawar, eyalet Kongre liderlerinin onun hakkında çekinceleri olduğu için Kongre liderliğini Ambedkar'ı MVA'ya dahil etmeye ikna etti. Ancak Salı günkü mektup, Thackeray ve Pawar'ı dışarıda bırakarak Kongre ile ittifak kurmaya yönelik son girişimi olarak görülüyor.

MVA ile görüş ayrılıklarına rağmen Ambedkar, Pazar günü Shivaji Park'ta düzenlenen HİNDİSTAN blok mitingine katıldı.

“Mumbai'deki Shivaji Parkındaki mitingde sizinle ve Kongre lideri Rahul Gandhi ile tanışmak bir zevkti. Ancak detaylı konuşamadık. Bu nedenle bu mektubu yedi Lok Sabha seçim bölgesindeki Kongreye desteğimi sunmak için yazıyorum. Lütfen bana seçtiğiniz yedi seçim bölgesinin listesini verin,” dedi Ambedkar, Kharge'ye yazdığı mektubunda.

Ayrıca gelecekte de Kongre ile ittifak kurmakla ilgilendiğini söyledi. “Vanchit Bahujan Aghadi'nin Hindistan Ulusal Kongresi'ne sunduğu bu öneri yalnızca bir iyi niyet işareti değil, aynı zamanda gelecekte olası bir ittifak için dostane bir bildiridir.”

Kongre henüz Ambedkar'ın teklifine yanıt vermedi.

Ambedkar daha sonra düzenlediği basın toplantısında MVA ile ittifakın kapılarını son ana kadar açık tuttuğunu söyledi. “Kimse bize ihanet etmedi, biz de kimseye ihanet etmedik. Kongredeki tavrımı az önce ifade ettim ve Sena (UBT) ve NCP (Sharad Pawar grubu) hakkında hiçbir karara varmadım.”

Haberler / Şehirler / Mumbai / Ambedkar, yedi Lok Sabha seçim bölgesinde Kongre'ye destek sunuyor