38,8 °C’de sıcak hava dalgası benzeri bir durum şehri sardı | Bombay’dan Haberler

betül

Member
Mumbai: Şehir, Çarşamba günü sıcak hava dalgası benzeri bir durumda sallandı ve gündüz sıcaklıkları normalin beş derece üzerine çıktı. Mumbai 3.893 MW’lık rekor talep ve arz görürken, Mumbai Büyükşehir Bölgesi (MMR) 347 MW’lık yük atmayla karşı karşıya kaldı ve Thane, Navi Mumbai ve Raigad’daki tüketiciler iki saatten fazla elektrik kesintisi yaşadı.

Thane, Hindistan – 19 Nisan 2023: 19 Nisan 2023 Çarşamba günü Hindistan’ın Thane kentinde cıva yükselirken arka koltuktaki bir kadın bunaltıcı öğleden sonra sıcağında çocuğunun başını ve yüzünü kapatıyor. (Praful Gangurde /HT-Foto) (HT-FOTOĞRAF)

Hindistan Meteoroloji Dairesi (IMD), Mumbai’yi temsil eden Santacruz’da en yüksek sıcaklığın 38,8 santigrat derece olduğunu kaydetti. Nem, sabah 8:30’da yüzde 57’den 17:30’da yüzde 32’ye keskin bir şekilde düştü. Thane-Belapur Industries Association meteoroloji istasyonundaki maksimum sıcaklık 42 santigrat dereceydi.

IMD Pune direktörü KS Hosalikar, “Tahmin edildiği gibi, sıcak hava dalgası Konkan da dahil olmak üzere eyaletin birçok yerinde doğudan esen rüzgarlardan kaynaklandı” dedi. “Ilık ve kuru olan düşük seviyeli doğu rüzgarları, deniz meltemlerinin başlamasını geciktirerek normalden daha yüksek sıcaklıklara neden olur. Sonuç olarak, nem de düştü. Ancak yarından itibaren maksimum sıcaklıkların düşmesi bekleniyor.”

Hosalikar, IMD’nin şehirde yalnızca iki meteoroloji istasyonu olduğunu ve bu nedenle Mumbai’deki bazı yerlerin 38,8 santigrat dereceden fazla ölçmüş olma ihtimalinin bulunduğunu da sözlerine ekledi. Bu nedenle halka uyarı ve sağlık tavsiyelerinin verilmesi zorunludur” dedi. Vatandaşların belirli saatlerde içeride kalmaları konusunda bilgilendirilmeleri gerekiyor” dedi.

Günün erken saatlerinde, eyalet hükümetinin açık hava etkinliklerini 12:00 ile 17:00 saatleri arasında yasaklayan ayrıntılı bir Hükümet Kararı (GR) çıkaracağı söylendi. Kadın ve Çocuk Refahı Bakanı Mangal Prabhat Lodha da GR’nin sıcak hava dalgası yatışana kadar yerinde kalacağını söylemişti. Ancak Lodha’nın ofisi daha sonra bakanın açıklamayı geri çektiğini söyledi.

Çarşamba günü Mumbai şehrine ve banliyö bölgesine 3.893 MW’lık rekor bir güç sağlandı. Temasa geçildiğinde, Tata Power’ın sözcüsü Mumbai’de elektrik kesintisi olmadığını söyledi. “Tata Power bugün, tüm zamanların en yüksek talebi olan 3.893 MW’lık talebi yaşayan Mumbai için kesintisiz güç kaynağının sağlanmasında çok önemli bir rol oynadı. Mumbai’ye hizmet veren başka bir kamu kuruluşunun 250 MW’lık üretim tesislerinden biri kullanılamıyordu ve ciddi bir kıtlığa neden oluyordu. Bu zorluğa rağmen, Tata Power öne çıktı ve şehrin en yüksek talebini karşılamak için tamamen kullanılabilir termik ve hidroelektrik enerji üretimini kullandı. Tata Power yaptığı açıklamada, şirket ayrıca iletim koridoru sınırlamalarını yönetmek ve Mumbai’deki potansiyel yük kaybını önlemek için MSLDC ile yakın bir şekilde çalıştı” dedi.

Maharashtra Eyalet Elektrik İletim Şirketi (Mahatransco) sözcüsü, yük atma işleminin Mumbai’de değil, Thane ve Raigad bölgelerinde yapıldığını söyledi. “Çarşamba günü 400 kilovoltluk Talegaon-Kharghar iletim hattı 13:55’te ve 14:52’de tekrar devre dışı bırakıldı. Hat devriyesi personeli, Pune bölgesindeki Kiwle köyü yakınlarında iletim hattının altında bir yangın gözlemledi. Adani Elektrik’in 250 MW’lık üretim ünitesi Dahanu, sabah arızalanınca hizmet dışı kaldı. Nihayet saat 16:31’de iletim hattı yeniden açıldı. Bu, MMR’de 347 MW’lık yük atma ile sonuçlandı” dedi.

Dahanu’daki 250 MW’lık üretim ünitesinin kesintisi hakkında kendisiyle iletişime geçildiğinde, Adani Electricity’nin bir sözcüsü şunları söyledi: “Bugünkü iletim şebekesi kesintisi, MSETCL’nin iletim hattının altında çıkan bir yangının sonucuydu. Hiçbir Adani Elektrik tüketicisi herhangi bir kesinti yaşamamıştır. Hatta bugün 2.042 MW ile bölgemizde sezonun en yüksek pik talebini karşılamış olduk.”

Bu arada, sıcaklıktaki artışı göz önünde bulundurarak, Bhiwandi’deki All Saints okulu Perşembe gününden itibaren 3.500’den fazla öğrencisine ara verdi. Sorumlu yönetim müdürü Ganesh Arkar, “Çarşamba günü sıcaklık dayanılmazdı” dedi. “Çocuklarımız otobüsle seyahat ettikleri için sıcaklar onlara fazla geliyor. Bazı ilgili velilerimizin tavsiyesi üzerine tatili önlem olarak öne almaya karar verdik. 24 Nisan’a kadar açık kalmamız gerekiyordu ama şimdi 20 Nisan’dan 15 Haziran’a kadar okul yok.”

Saurabha Kulshreshtha ve Sajana Nambiar’ın katkıları