27 yaşındaki Güney Afrika’daki False Bay’de yüzüyor | Bombay’dan Haberler

betül

Member
NAVI MUMBAI: Tenzing Norgay Ulusal Macera Sporları Ödülü sahibi Navi Mumbai merkezli ve profesyonel yüzücü Shubham Dhananjay Vanmali, Perşembe günü Güney Afrika’nın Cape Town kentindeki False Bay’de yüzerek bir açık deniz rekoru daha kırdı. Dünyanın En Zorlu Açık Su Yüzmeleri.

27 yaşındaki Güney Afrika’daki False Bay’de yüzüyor

27 yaşındaki sporcu, 33 kilometrelik mesafeyi 9 saat 46 dakika gibi rekor bir sürede yüzerek bu başarıyı elde etti ve Cape Uzun Mesafe Yüzme Birliği Rekoru’na (CLDSA) göre dünyanın ilk Asyalı yüzücü ve dünyanın 10. yüzücüsü oldu. Güney Afrika’da uzun mesafe okyanus yüzmesini düzenleyen ve kaydeden birincil bir açık su yüzme otoritesi.

Shubham’ın babası Dhananajay Vanmali, “False Bay, ölümcül büyük beyaz köpekbalığına ev sahipliği yapıyor ve sonuç olarak dünyada çok az yüzücü bu mesafeyi yüzme mücadelesini üstleniyor” dedi. Gururlu baba, dublör boyunca diğer koçlarla birlikte hazır bulundu – eski uluslararası açık su yüzücüsü Rupali Repale, eski ulusal yüzücü Aniruddha Mahadik. Onu izlemek ve yönlendirmek için CLDSA gözlemcileri ve bir teknik ekip tarafından takip edildi.

15 santigrat derecede dondurucu bir sıcaklıkta, Shubham ilk atlayışını Güney Afrika saatiyle 6.28’de yaptı ve mesafeyi 16.14’te tamamladı. “Destekleyici olmayan rüzgarlar ve karşı akıntılar arasında ilerleyen aşırı soğuk ve dengesiz su sıcaklığının yanı sıra, Shubham için bunu daha da zorlaştıran şey, denizin büyük beyaz köpekbalıkları ve mavi şişe denizanasıyla dolu olduğunun farkındaydı. Ancak kıyıya ulaşma hedefinden asla vazgeçmedi,” dedi Shubham’a sürekli olarak önündeki zorluklarda rehberlik eden gururlu baba.

Shubham, babasının zorluklarını ve korkularını yineleyerek bu deneyimi en iyisi olarak nitelendirdi. “Büyük beyazların varlığı gerçekten rahatsız ediciydi, ancak odak noktam ne pahasına olursa olsun yüzmeyi tamamlamaktı. Şans eseri hiç köpekbalığıyla karşılaşmadım ama denizanası tarafından kaç kez sokulduğumu ve çektiğim acıyı asla unutmayacağım” dedi.

Yüzücü, maruz kaldığı sayısız sokmadan birinin, boynuna dolanan denizanası sineklerinden birinin dokunaçlarını içerdiğini ve bunun da mücadeleye zarar verebileceğini söyledi. “Meydan okumayı kabul etmeden önce, denizanası ve varlığının neden olabileceği potansiyel tehditler hakkında çok şey okudum, ancak her sokmanın vücutta yayılan güçlü bir elektrik şoku gibi hissedeceğini asla beklemiyordum. Dokunaç omzuma takıldığında, birkaç dakikalığına dikkatimi kaybettiğimi ve ne yapacağımı bilmediğimi kabul etmek zorunda kaldım,” dedi Shubham.

Sakinliğini geri kazandıktan sonra, Shubham dokunaçları çıkardı. “Düşünce sürecime yeniden odaklandım ve enerjisini yüzme görevini yerine getirmek için denizanası sokmalarıyla ilgili geçmiş deneyimlerine dayanarak kanalize ettim” dedi.

Vanmali’nin yüzmedeki en büyük başarıları arasında İngiliz Kanalı’nı, Cebelitarık Boğazı’nı, Catalina Kanalı’nı geçmek, Manhattan Maratonu’nu yüzmek, Hindistan Geçidi’nden Dharamtar’a gitmek sayılabilir. Grand Dublin Swim ve National Irish Swim gibi uluslararası etkinliklerde altın madalyası var. Kasım 2022’de Başkan Droupadi Murmu, yüzme maceraları için Gençlik Bakanlığı tarafından bağışlanan Tenzing Norgay Ulusal Macera Sporları Ödülü’nü takdim etti.